Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

„Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy?” - zaproszenie na debatę

22.10.2018

Fundacja im. Heinricha Bölla w Warszawie i Fundacja Strefa Zieleni serdecznie zapraszają na debatę: „Czy wiemy, co jemy i co jeść będziemy?” dotyczącą polskiego rolnictwa i Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej 29 października o godz. 11.00 w Centralnej Bibliotece Rolniczej przy Krakowskim Przedmieściu 66 w Warszawie. Wstęp wolny.

Przed debatą wystąpienie wstępne wygłosi Jan Krzysztof Ardanowski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W debacie udział wezmą:

  • poseł Jarosław Sachajko, przewodniczący sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • Michał Rzytki, Dyrektor Departamentu Promocji i Jakości Żywności, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
  • dr Katarzyna Bańkowska, Instytut Rolnictwa i Rozwoju Wsi PAN, Zakład Modelowania Ekonomicznego
  • Ewa Sufin Jacquemart, prezeska zarządu Fundacji „Strefa Zieleni”
  • Mieczysław Babalski, przewodniczący Kujawsko Pomorskiego Stowarzyszenia Producentów Ekologicznych EKOŁAN, rolnik ekologiczny od ponad 25 lat

Debatę poprowadzi Ewa Jakubowska-Lorenz, koordynatorka programu Europejska Polityka Rolna w Fundacji im. Heinricha Bölla w Warszawie.

Po kilkudziesięciu latach tzw. „zielonej rewolucji”, nastawionej na przemysłową produkcję żywności, w polityce międzynarodowej istotne miejsce zajmuje transformacja w kierunku zrównoważonego rolnictwa. Zarówno Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jak też refleksje nad nową europejską Wspólną Polityką Rolną kładą duży nacisk na efekty środowiskowe, w tym klimatyczne, produkcji żywności.

Ten trend zaznaczył się również w Polsce, m.in. poprzez rosnącą liczbę gospodarstw ekologicznych. Jednak w ostatnich kilku latach, w przeciwieństwie do wielu krajów europejskich, maleje zarówno ich liczba, jak też powierzchnia upraw. Dlaczego tak się dzieje, skoro wśród konsumentów rośnie świadomość i zapotrzebowanie na żywność wysokiej jakości? Coraz częściej lekarze w przypadku wielu chorób i alergii zalecają spożywanie certyfikowanej żywności ekologicznej. Co zrobić, by zaspokoić te rosnące potrzeby?

Równocześnie, podobnie, jak na całym świecie, małym i średnim gospodarstwom rolnym coraz trudniej utrzymać się na rynku. W jaki sposób możemy je wspierać i dzięki temu zapewnić trwały rozwój obszarów wiejskich?

W związku z potrzebą kształtowania zrównoważonej polityki rolnej, w całej Europie rozwijają się ruchy, nawołujące do przejścia na sposoby produkcji rolnej odpowiadające na wyzwania współczesności. Również w Polsce istnieją organizacje, które starają się uruchomić publiczną debatę na ten temat. Okazją do takiej debaty są Europejskie Dni Akcji Good Food Good Farming, odbywające się w ostatni weekend października. Nasza debata jest częścią tej inicjatywy. Poszukamy wspólnie odpowiedzi na pytania:

  • Jak Wspólna Polityka Rolna i sposób jej wdrażania w Polsce może zapewnić, że polska żywność będzie produkowana bezpiecznymi metodami dla zdrowia i środowiska?
  • Jak zadbać o zrównoważony rozwój społeczny i ekologiczny obszarów wiejskich?
  • Co zrobić, aby zachować ciągłość działania tradycyjnych gospodarstw rolnych?
  • Jak zadbać o bezpieczeństwo polskiego środowiska w perspektywie długoterminowej?

 Zachęcamy do wzięcia udziału!


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009