Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Ogólnopolska Wystawa Królików

16.10.2018

Podkarpacki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w partnerstwie z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Trójmiejskim Związkiem Hodowców Gołębi Rasowych, Drobiu, Ptaków Ozdobnych, Królików i Drobnych Zwierząt oraz Okręgowym Związkiem Hodowców Drobnego Inwentarza w Bielsku-Białej był po raz drugi gospodarzem Ogólnopolskiej Wystawy Królików, która odbyła się w Boguchwale w dniach 6 i 7 października 2018 r.

W bieżącym roku Wystawę wsparła środkami finansowymi Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich ze środków schematu II pomocy Technicznej  PROW na lata 2014-2020 w ramach operacji „II Ogólnopolska Wystawa Królików miejscem spotkania hodowców z kraju i z zagranicy”.

W trakcie Wystawy 50 hodowców z całej Polski zaprezentowało 379 królików w 31 rasach i odmianach.

Championaty i Vice championaty otrzymali hodowcy w rasach: Belgijski Olbrzym Biały, Belgijski Olbrzym Szary, Belgijski Olbrzym Żelazisty, Belgijski Olbrzym Szynszylowaty, Belgijski Olbrzym Czarny, Olbrzym Srokacz Czarno-Biały, Francuski Baran Szary, Francuski Baran Szynszylowaty, Nowozelandzki Biały, Kalifornijski Czarny, Wiedeński Niebieski, Wiedeński Szary, Wiedeński Czarny, Wiedeński Biały, Burgundzki, Termondzki Biały, Turyngski, Zajęczak, Podpalany Czarny, Podpalany Hawana, Karzełek Podbielany czarny – łącznie 22 Championaty i 22 Vice championaty.

W ramach II Ogólnopolskiej Wystawy Królików Polski Klub Hodowców Belgijskich Olbrzymów wyłonił najlepszych hodowców królików w tej rasie, za które otrzymali oni 14 tytułów Mistrza i 3 tytuły Wicemistrza.

Integralną częścią przedsięwzięcia była konferencja „Ekonomiczno-organizacyjne aspekty hodowli żywca króliczego na tle krajowych i zagranicznych doświadczeń”. Wykłady poprowadzili naukowcy i praktycy z kraju i z zagranicy. Prof. dr hab. Krzysztof Szkucik z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie przedstawił zagadnienia związane z innowacyjną technologią produkcji żywca króliczego w ramach podwyższonego standardu utrzymania dobrostanu, a prof. dr hab. Paweł Bielański z Instytutu Zootechniki PIB w Balicach omówił ekonomiczno-organizacyjne aspekty produkcji żywca króliczego oraz hodowli królików. Pochodzący ze Słowacji Dušan Rada podzielił się doświadczeniami w produkcji żywca króliczego oraz zaprezentował zasady oceny królików na zagranicznych wystawach.

W konferencji uczestniczyli hodowcy i sympatycy chowu z Podkarpacia oraz ościennych województw, łącznie ponad 120 osób.

Dzięki promocji Wystawy w regionalnych mediach (prasa, radio i TV) kilkanaście tysięcy osób zwiedzających miało okazję podziwiać króliki z czołowych hodowli z całego kraju.   

Media regionalne i ogólnopolskie przedstawiły relacje i wywiady z hodowcami (między innymi w głównym wydaniu Wiadomości w TVP 1), co szeroko popularyzuje zarówno towarową, jak i hobbystyczną hodowlę królików.

Imprezę należy uznać za udaną, do czego niewątpliwie przyczyniła się piękna jesienna pogoda, ogromne zainteresowanie zarówno hodowców prezentujących zwierzęta, jak też zwiedzających i mediów. Dzięki temu cel operacji: informowanie społeczeństwa na temat walorów hodowli drobnego inwentarza i możliwości pozyskania wsparcia finansowego został w pełni osiągnięty.

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009