Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Relacja z wizyty studyjnej – W KRAINIE WYGASŁYCH WULKANÓW

31.07.2018

W dniach 10 – 12 lipca 2018 r. odbyła się wizyta studyjna z cyklu realizowanych w ramach operacji  pt. „Cztery podejścia jeden cel-wypracowanie innowacyjnych mechanizmów współpracy z wykorzystaniem dziedzictwa kulturowego, przyrodniczego i historycznego obszarów LGD”. Wyjazd został zorganizowany przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Krajna Złotowska we współpracy ze Stowarzyszeniem "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie" oraz Lokalną Grupą Działania „Zielone Bieszczady”, na obszarze Partnerstwa Kaczawskiego

I dzień – 10.07.2018 r.

Po przyjeździe do Dobkowa  20 – osobowa grupa uczestników wizyty studyjnej spotkała się w regionalnej restauracji Villa Greta z Dyrektorką biura Stowarzyszenia "Lokalna Grupa Działania Partnerstwo Kaczawskie" Panią Gabrielą Męczyńską, w trakcie którego nastąpiło powitanie uczestników. Podczas wspólnego obiadu Pani Gabriela dokonała krótkiego wprowadzenia do przebiegu wizyty, przedstawiła właścicieli restauracji Państwa Ewelinę i Krzysztofa Rozpędowskich (należy dodać że Pani Ewelina również jest członkiem rady LGD). Właściciele opowiedzieli historię powstania pensjonatu. Villa Greta oprócz swojego niepowtarzalnego klimatu i pielęgnowania historii regionu oferuje swoim gościom przepyszne dania i potrawy regionalne. Ponadto można tam kupić produkty regionalne.

W ramach prezentacji dobrych praktyk oraz zaprezentowania sposobu realizacji projektów w ramach PROW i innych środków zewnętrznych poprzez lokalnych liderów, grupa udała się do Sudeckiej Zagrody Edukacyjnej. Jest ona prowadzona przez Stowarzyszenie Kaczawskie, będącą organizacją pożytku publicznego, działającą na obszarze Gór i Pogórza Kaczawskiego - zwanego Krainą Wygasłych Wulkanów. Sudecka Zagroda Edukacyjna powstała w Dobkowie w 2015 roku. Otaczające Dobków wzgórza to pozostałości dawnych wulkanów i najlepsze miejsce, aby dowiedzieć się, w jaki sposób siły wnętrza Ziemi ukształtowały region Gór i Pogórza Kaczawskiego. Jest to jeden z najciekawszych pod względem geoturystycznym regionów w Polsce. 

Kolejnym punktem wizyty w Zagrodzie była prezentacja Miasta i Gminy Świerzawa, którą przedstawili Panowie Burmistrz Józef Kołcz oraz jego zastępca Zbigniew Mosoń. Następnie grupa udała się do Ziołowej Zagrody Edukacyjnej „Zielony Wulkan” w Rzeszówku prowadzonej przez Państwa Martę i Macieja Zawieruchów. Właściciele powiedzieli, iż inspiracją do powstania zagrody wspomnienia z dzieciństwa, tęsknota za beztroskimi wakacjami spędzanymi u dziadków, na wsi, za bliskością natury i spokojem.  W ramach wizyty uczestnicy mogli wziąć udział w warsztatach tworzenia zdrowej herbatki oraz w wykonywania mydełek z wykorzystaniem ziół i roślin z zagrody i okolicznych pól, łąk i lasów. Po zakończeniu wizyty grupa udała się do Złotoryi, gdzie zakwaterowała się w pensjonacie „Pensjonat przy Miłej”. Końcowym akcentem podsumowującym pierwszy dzień wizyty była zorganizowana uroczysta kolacja, podczas której został zaprezentowany przez Panią Gabrielę cel  projektu, działania  oraz z jakich środków współfinansowany jest projekt, a także opowiadała o działaniach i efektach powstałych w ramach  programu LEADER.

II dzień – 11.07.2018  r.

Kolejnego dnia, w ramach prezentacji dobrych praktyk oraz zaprezentowania sposobu realizacji projektów zarówno w ramach środków zewnętrznych, min. PROW  poprzez lokalnych liderów grupa udała się z Panią Gabrielą  do wioski tematycznej  „Wioska piasku i kamienia” w Czaplach. Na miejscu grupa została przywitana przez Pana Tomasza Sybisa - Wójta Gminy Pielgrzymka oraz przedstawicieli stowarzyszenia „Czaple Wieś z Przyszłością” i Fundacji Heron. Celem wizyty było pokazanie współpracy samorządu gminnego oraz mieszkańców wsi. Wśród zaprezentowanych inicjatyw było Piaskowe Miejsce Grillowe oraz Szlak geologiczny „Spacer po dnie morza kredowego”, prezentacja działalności oraz niezwykłego filmu promocyjnego. Spotkanie zakończono warsztatami, na których uczestnicy mogli nauczyć się, jak wykonać ozdobną świecę z wykorzystaniem piasku. Na koniec grupa udała się do lokalnego zakładu kamieniarskiego a następnie do nieczynnego już urobiska piaskowca, które wypełnione jest szmaragdową wodą.  W ramach poznania historii obszaru grupa udała się na zamek Grodziec – to jedna z największych atrakcji na Pogórzu Kaczawskim.

Jest on położony na bazaltowym, powulkanicznym, stromym wzgórzu - 389 m n.p.m. Na spotkanie z duchami, poznanie legend i opowiadania o ludziach żyjących przed wiekami, spotkania z folklorem i kuchnią regionalną zaprosił uczestników wyjazdu Kasztelan Zamku Grodziec  Pan Piotr Janczyszyn (również członek Rady LGD Partnerstwa Kaczawskiego). Po wspólnym obiedzie na zamku grupa udała się do Ekomuzem Wsi Dolnoślaskiej w m. Mściwojów. Głównym działaniem Ekomuzeum jest aktywna ochrona dolnośląskiego dziedzictwa przyrodniczo-kulturowego. Jako otwarte muzeum tematyczne, gdzie obiekty – eksponaty są rozproszone w terenie,  tworzy żywą kolekcję obrazującą wartości przyrodnicze i kulturowe regionu oraz dorobek jego mieszkańców. Na miejscu grupę przywitał pan Mariusz Foryś - Wójt Gminy Mściwojów oraz lider i założyciel Partnerstwa Kaczawskiego. Towarzyszyli mu pan Seweryn Mazur Sołtys wsi Mściwojów oraz pracownice Biura LGD: Marta Cieślak i Anna Zatorska.

Opowiedzieli o wspólnej pracy na rzecz rozwoju lokalnego oraz o realizowanych projektach na terenie gminy, m.in. o scalaniu gruntów w ramach środków PROW, dzięki któremu zostały wybudowane ciągi dróg łączące miejscowości i przyciągające amatorów kolarstwa, rolek, wrotek i deskorolek z pobliskiego Jawora. Uczestnicy odbyli wizytę w terenie, gdzie przeszli część ścieżki edukacyjnej ekologiczno – historycznej „W dolinie Wierzbiaka” oraz weszli na wieżę widokową, z której roztacza się malowniczy widok na Góry Kaczawskie. Następnie grupa udała się do „Galerii pod Aniołem” Rodziny Rudnickich w m. Dobków.

Pracownia istnieje od 2001 roku, zajmuje się produkcją ceramiki artystycznej oraz prowadzeniem warsztatów chlebowych i ceramicznych. Motywem przewodnim prac są anioły. Właścicielka Pani Bogusia Rudnicka wraz z córkami Agatą i Karoliną opowiedziały o marzeniach,  przeszkodach, problemach, przelanych łzach, a w końcu też o sukcesach, które doprowadziły do stworzenia tego magicznego miejsca. W ramach spotkania można było wykonać kubki z gliny podczas warsztatu zorganizowanego przez gospodynię pracowni. Końcowym akcentem była wspólna kolacja z właścicielami galerii.

III dzień – 12.07.2018  r.

Ostatniego dnia odbyło się spotkanie z burmistrzem  Złotoryi Panem Robertem Pawłowskim, który przedstawił miasto oraz współpracę samorządu z LGD. Jej głównym celem jest rozwój lokalny obszaru na bazie posiadanych zasobów i walorów. W ramach spotkania zostały omówione w formie warsztatowej plusy i minusy partnerstwa lokalnego, idee, jakie przyświecały powstawaniu takich partnerstw, jeszcze przed wejściem w życie Programu Leader, a także - na przykładzie lokalnych działań animacyjnych - omówiono proces aktywizacji mieszkańców LGD. 


Po spotkaniu udano się na zwiedzanie miasta z lokalnym regionalistą panem Alfredem Michlerem podążając jednocześnie  na  spotkanie ze Stowarzyszeniem Nasze Rio, gdzie przywitali nas Pani Prezes Barbara Zwierzyńska – Doskocz i Pan Kornel Kowalski. Pani Basia zaprezentowała działalność stowarzyszenia, którego głównym celem jest animowanie i wspieranie inicjatyw lokalnych, pogłębianie więzi społecznych w społecznościach lokalnych oraz upowszechnianie idei wolontariatu (głównie wśród młodzieży).

Przedstawili kilka zrealizowanych inicjatyw, w tym przejmujący  pełnometrażowy  film „Opowieść złotoryjska” - historię dwóch rodzin żyjących w Złotoryi w latach 1933-1956, nagranego ramach środków z programu  Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Po długim podsumowaniu, a następnie pożegnaniu w ramach którego uczestnicy oraz gospodarze wizyty studyjnej obdarowali się gadżetami i materiałami promocyjnymi, grupa udała się w drogę powrotną.

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi”

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020”


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009