- KSOW 2014-2020
- PLAN DZIAŁANIA
- LEADER 2014-2020
- SZUKAM PARTNERA
- EWALUACJA PROW
- POMOC TECHNICZNA SCH. II
- Projekty Partnerów - 2017 r.
- Projekty Partnerów - 2018 r.
- Projekty Partnerów - 2019 r.
- Projekty Partnerów - 2020 r.
- Konkurs 4/2020
- Konkurs 5/2021
- .
- Turystyka na wsi
- Rynki rolne
- Analizy i ekspertyzy
- Rozwój regionalny i lokalny
- Grupy Producentów Rolnych
- Strategia UE dla Regionu Morza Bałtyckiego
- Produkty regionalne i tradycyjne
- Finansowanie operacji w BGK
- Linki
- .
- Nabory wniosków SC KSOW
- ARCHIWUM - PROW 2007-2013:
- KSOW
- Działania SC KSOW
- Leader
- WPR po 2013 roku
- Współpraca międzynarodowa
- Biuletyn KSOW
- RODO
- Polityka prywatności i plików cookies
VIII posiedzenie grupy tematycznej do spraw podejścia LEADER
Grupa Tematyczna do spraw Podejścia LEADER 6 marca 2018 r. spotkała się już po raz ósmy. Posiedzeniu, odbywającym się w gmachu MRiRW, przewodniczył Pan Witold Magryś - przedstawiciel Polskiej Sieci LGD, który na początku przywitał nowych członków GTL oraz pracowników CDR w Brwinowie Oddział w Warszawie.
Podkreślił, że program posiedzenia jest swego rodzaju kompromisem pomiędzy tematami natury strategicznej a tematami bieżącymi. Nawiązał do ożywionej dyskusji z poprzedniego posiedzenia dotyczącej kształtu i przyszłości Leadera w Europie po 2020 roku, której owocem było Stanowisko Polskiej Sieci LGD. Dokument bardzo korzystnie wpisał się w dialog europejski. Polska Sieć LGD zaistniała na forum międzynarodowym w trakcie obrad Wiejskiego Parlamentu i wzięła udział w dyskusji na temat przyszłości Leadera. Podkreślił, że nadal trwa dialog, odbywają się negocjacje i konsultacje.
Głos zabrała Joanna Gierulska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich w MRiRW, która przedstawiła aktualne priorytety MRiRW dot. wdrażania podejścia LEADER/RLKS oraz stan negocjacji dot. kształtu Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 r. (pobierz prezentację).
Następnie informację na temat aktualnego stanu wdrażania podejścia LEADER/RLKS w Polsce, w tym omówienie projektowanych zmian legislacyjnych wynikających m.in. z konieczności dostosowania do zmian innych przepisów krajowych oraz przewidywanych zmian w przepisach europejskich – przedstawili Joanna Gierulska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz pan Łukasz Tomczak, Naczelnik Wydziału Rozwoju Terytorialnego, MRiRW (pobierz prezentację).
Konsekwencje zmian w przepisach dot. konkurencyjnego trybu wyboru wykonawców w ramach realizacji operacji w PROW 2014-2020 – przedstawiła pani Renata Flis, Naczelnik Wydziału Procedur i Koordynacji Kontroli, MRiRW (pobierz prezentację).
Pierwsze doświadczenia z wdrażania projektów grantowych z perspektywy LGD oraz Samorządów Województw – studia przepadków przedstawili reprezentanci województwa śląskiego – pani Edyta Bauć, LGD „Razem na wyżyny” (pobierz prezentację) oraz Bartosz Góra, przedstawiciel Samorządu Województwa Śląskiego. Przedstawione doświadczenia stały się przyczynkiem ożywionej dyskusji.
Następnie pani Joanna Sokólska, reprezentująca Polską Sieć LGD oraz Samorząd Województwa Podlaskiego przedstawiła informację o Forum Podlaskich LGD w Supraślu (22-23.03.2018 r.) oraz zaprosiła przedstawicieli LGD z całej Polski do udziału w Debacie nt. przyszłości RLKS.
Następnie przewodniczący posiedzenia pan Witold Magryś przedstawił propozycję uzupełnienia składu Zespołu ds. proceduralnych przy GTL oraz ustalenie planu pracy GTL w roku 2018.
Pliki do pobrania:
- Komunikat KE nt. WPR po 2020 r. „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności” – pobierz prezentację
- Aktualny stan wdrożenia podejścia LEADER/RLKS w Polsce – pobierz prezentację
- Zasady konkurencyjności wydatków w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 najważniejsze zmiany od 21 lutego 2018 r. – pobierz prezentację
- Projekty grantowe w województwie śląskim – pobierz prezentację
- Protokół z posiedzenia - pobierz