Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne - podsumowanie operacji

18.10.2017

Lokalna Grupa Działania Ziemi Kraśnickiej wspólnie z partnerami projektu tj. Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior Lokalna Grupa Działania oraz Lokalną Grupą Działania Królewskie Ponidzie zakończyła realizację operacji „Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne”.

Cel główny operacji tj. wzrost znaczenia certyfikacji żywności jako narzędzia poprawy konkurencyjności na obszarach wiejskich został zrealizowany poprzez cele szczegółowe tzn.

  • upowszechnienie aktualnej wiedzy na temat certyfikacji polskich produktów i artykułów spożywczych
  • wymianę doświadczeń i wzrost umiejętności praktycznych w zakresie stosowania systemu certyfikacji w 4 województwach tj. lubelskie, lubuskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie.

Konferencje odbyły się w następujących terminach; 8.09.2017 w Lublinie, 11.09.2017 w Busku-Zdroju, 22.09.2017 w Żaganiu oraz 28.09.2017 w Rzeszowie.

Wyjazdy studyjne odbyły się w następujących terminach: 04-06.09.2017  w województwie lubuskim, 18-20.09.2017 w województwie lubelskim, 25-27.09.2017 w województwie świętokrzyskim oraz w dniach 03-05.10.2017 w województwie podkarpackim. 

Cele te zostały zrealizowane poprzez wybór odpowiedniej formy realizacji tj. konferencje i wizyty studyjne, które są najlepszą  formą poznawczą pod kątem tzw. dobrych praktyk.

Bezpośrednim efektem projektu jest podniesienie wiedzy w zakresie certyfikacji polskich produktów
i artykułów spożywczych  przez 600 osób uczestniczących  w konferencjach; zostały zrealizowane cztery konferencje obejmujące następujące zagadnienia :

  • Produkt lokalny i tradycyjny szansą na rozwój przedsiębiorczości;
  • Certyfikaty żywności w Polsce oraz UE jako narzędzia poprawy konkurencyjności polskich produktów
  • Znaczenie certyfikacji jakości produktów dla uczestników łańcucha żywności. Przykład certyfikacji regionalnej na podstawie  regionalnych win
  • Systemy Certyfikacji Jakości w rolnictwie ekologicznym;
  • Kontrola i certyfikacja produktów rolnych jako promowanie produktów o specyficznych cechach
  • Produkty regionalne i lokalne w województwie lubelskim. Potencjał i możliwości rozwoju w oparciu o przykład Cebularza Lubelskiego.
  • Produkty regionalne i lokalne w województwie świętokrzyskim. Możliwości współpracy w ramach Świętokrzyskiej Kuźni Smaków.
  • Produkty regionalne i lokalne marką lokalna na podstawie doświadczeń województwa podkarpackiego.

Ponadto  była możliwość degustacji produktów tradycyjnych  w tym produktów wpisanych na listę produktów tradycyjnych oraz posiadające znaki jakości w tym np. chroniony geograficznie, chronione miejsce pochodzenia, gwarantowana jakość oraz „Jakość Tradycja” z minimum 4 województw objętych projektem.

Kolejnym efektem projektu jest podniesienie umiejętności praktycznych u 120 uczestników wizyt studyjnych w zakresie stosowania systemu certyfikacji) w tym organizacja czterech wizyt w czterech województwach tj. lubelskie, lubuskie, podkarpackie oraz świętokrzyskie (wymiana doświadczeń. Zakresem wyjazdy studyjne obejmowały: zapoznanie się z funkcjonującymi podmiotami , gdzie prowadzona jest produkcja oraz sprzedaż produktów tradycyjnych, warsztaty kulinarne z  zakresu przygotowania produktów tradycyjnych dbając o recepturę i lokalne zasoby oraz wizytację w podmiotach uczestniczących w certyfikacji produktów tradycyjnych (na poziomie kraju lub regionu)

Efekty realizacji były również zbadane na podstawie ankiety oceniającej konferencję oraz wyjazd studyjny a wyniki ewaluacji przedstawiono w raportach z poszczególnych form wsparcia.

Realizacja operacji (efekty długoterminowe)  może przyczynić się do zwiększenia ilości produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych lub objętych systemem certyfikacji produktów. 

Sukces operacji polega na innowacyjnym podejściu do lokalnych zasobów jakimi są produkty lokalne i tradycyjne również dając możliwość wyeksponowania wartości polskich produktów . W perspektywie stworzy to możliwość zdobycia nowych odbiorców. Zakres operacji pozwolił na otrzymanie nieocenionych wskazówek i informacji bezpośrednio od specjalistów oraz praktyków, którzy skorzystali z rejestracji lub certyfikacji produktów tworząc dodatkową ofertę turystyczną wykorzystując własne produkty jako główne jej atrybuty. Promując własne wyroby promują region wpływając równocześnie na świadomość finalnego konsumenta w zakresie roli wysokiej jakości żywności w zbilansowanej diecie tworząc na niego popyt.

 Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009