Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Z pola do garnka - udział rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw - relacja z wyjazdów studyjnych

02.11.2017

Operacja pn. „Z pola do garnka – współpraca rolników ekologicznych w skracaniu łańcucha dostaw” realizowana przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie jako Partnera KSOW  w ramach Planu Działania Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, Plan Operacyjny na lata 2016-2017 dobiegła końca.

W terminach 27-29.09.2017 r., 4-6.10.2017 r., 11-13.10.2017 r., 18-20.10.2017 r., zorganizowano w Centrum Produktu Lokalnego (CPL) w Rzuchowej k/Tarnowa, cztery, trzydniowe spotkania w formie wyjazdów studyjnych/wykładów/warsztatów, w których uczestniczyło łącznie 191 osób z województw: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, łódzkiego, mazowieckiego, małopolskiego, opolskiego, pomorskiego, podkarpackiego, podlaskiego, śląskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, prowadzących w gospodarstwach produkcję metodami ekologicznymi. Uczestnicy zostali zapoznani z tworzeniem krótkich łańcuchów dostaw, co w perspektywie czasu, ułatwi podjęcie przez rolników decyzji o wspólnej organizacji sprzedaży produktów pochodzących z prowadzonych gospodarstw. W ramach wykładów pierwszego dnia przedstawione zostały różne formy sprzedaży produktów z gospodarstw rolnych, w tym sprzedaży przez Internet, jak też regulacje prawne tejże sprzedaży, pokazano uczestnikom jak zorganizować grupy współpracy w innych regionach Polski, na przykładzie stowarzyszenia „Paczki od rolnika”.

Drugiego dnia odbyły się wizyty studyjne w czterech gospodarstwach, rolników współpracujących w ramach „Paczki od rolnika”, właściciele których przedstawili bezpośrednie korzyści wynikające z takiej formy współdziałania. Na warsztatach, trzeciego dnia, zapoznano uczestników z podejściem biznesowym, marketingiem oraz promocją sprzedaży produktów pod szyldem wspólnej marki. Uczestnicy aktywnie uczestniczyli w warsztatach, pracując w grupach i prezentując swoje opracowania. Element biznesowy bardzo zainteresował uczestników, którzy rzadko spotykają się z

elementem szkoleniowym. Bardzo duża grupa uczestników po zapoznaniu się z niuansami wspólnej sprzedaży przez Internet, wyraziła chęć uczestniczenia w takiej formie współpracy. Spotkania cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wspólna sprzedaż produktów pozwoli na zwiększenie asortymentu, wzbogaci ofertę, przez co umożliwi otwarcie się również na rynki zagraniczne.

Relacja z wydarzeń - pobierz

Dokumenty do pobrania z 3-dniowych wyjazdów studyjnych/wykładów/warsztatów:

Publikacja podsumowująca cykl wyjazdów studyjnych

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009