Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Gospodarka ekologiczna w teorii i praktyce

17.10.2017

Gospodarka ekologiczna to gospodarka, która łączy możliwości ekonomiczne i lepszy dobrostan człowieka ze zrównoważoną gospodarką zasobami naturalnymi. Istotą  przejścia  na  ekologiczną  gospodarkę  wiejską  jest  poprawa  życia  i  warunków  utrzymania  ludzi  na  obszarach wiejskich, osiągnięcie równowagi w wykorzystaniu zasobów naturalnych i utrzymaniu dochodów, a także stawianie szans, które niesie ze sobą zmiana, ponad związane z nią ryzyko.

Promowanie przechodzenia na gospodarkę ekologiczną stanowiło temat przewodni rocznego programu prac punktu kontaktowego ENRD na lata 2015–2016 i było wspierane w ramach prac grupy tematycznej.

W 23. wydaniu Przeglądu obszarów wiejskich UE, bazując na przedmiotowych pracach, przedstawia się główne obszary tematyczne prowadzonych dyskusji oraz powiązane ustalenia. Celem niniejszej publikacji jest w szczególności ukazanie, w jaki sposób programy rozwoju obszarów wiejskich (PROW) mogą przysłużyć się wykorzystaniu szans na rozwój obszarów wiejskich, jakie wiążą się z przejściem na gospodarkę ekologiczną.

W publikacji poruszono następujące tematy:

Zachęcamy również do zapoznania się z broszurą o przykładowych projektach współfinansowanych z EFRROW, w której poruszono problematykę związaną z „przejściem na bardziej ekologiczną gospodarkę obszarów wiejskich”.  

Przejście to polega na wykorzystaniu możliwości wzrostu gospodarczego, które są przyjazne dla środowiska i odpowiedzialne społecznie. Jego celem jest również ograniczenie wpływu na środowisko w sposób korzystny z gospodarczego i społecznego punktu widzenia.

Przejście na bardziej ekologiczną gospodarkę obszarów wiejskich zazwyczaj wymaga nowych sposobów myślenia oraz nowych metod pracy. Taki proces może obejmować: znalezienie nowych, stabilnych źródeł dochodu; działania zapewniające, by działalność gospodarcza na obszarach wiejskich mogła się rozwijać; dostosowanie tradycyjnego podejścia poprzez wykorzystanie nowoczesnych technik; lub po prostu poprawę współpracy między zainteresowanymi stronami.

Niniejsza broszura została podzielona na sześć sekcji odpowiadających głównym obszarom możliwości i działań przedstawionym w programach rozwoju obszarów wiejskich na rzecz przejścia na bardziej  ekologiczną gospodarkę obszarów wiejskich:

Pobierz publikacje:


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009