Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Jak się produkuje i sprzedaje produkty tradycyjne w województwie lubuskim?

11.10.2017

W dniach 4-6 września 2017 odbyła się pierwsza z cyklu wizyta studyjna pn. Produkty lokalne i tradycyjne szansą rozwoju regionów-dobre praktyki, która była okazją do zapoznania się z funkcjonującymi podmiotami, gdzie prowadzona jest produkcja oraz sprzedaż produktów tradycyjnych w województwie lubuskim. Wizyta studyjna była organizowana przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej wraz z partnerami projektu Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie.

Głównym celem operacji był wzrost znaczenia certyfikacji żywności jako narzędzia poprawy konkurencyjności na obszarach wiejskich a pośrednio oprócz wizytacji podmiotów zajmujących się produkcją i sprzedażą produktów tradycyjnych był udział w warsztatach kulinarnych oraz wizytacja
w podmiotach uczestniczących w certyfikacji produktów tradycyjnych.

Pierwszym punktem wizyty studyjnej była wizyta oraz warsztaty kulinarne w Winnicy Kinga w Starej Wsi. Winnica Kinga to pokoleniowe gospodarstwo winiarskie założone w 1985 roku, obecnie prowadzone przez drugie pokolenie Kingę i Roberta Koziarskich. Do roku 1997 winnica opierała się głównie na uprawie odmian deserowych z przewagą szczepu „Skarb Pannonii”, a od 1997 roku winnica zmieniła swój charakter, została wzbogacona o nowe odmiany w tym wiele szczepów moszczowych. Obecnie winnica może poszczycić się pewnymi osiągnięciami. Została nagrodzona przez Marszałka woj. Lubuskiego Andrzeja Bocheńskiego za sukcesy gospodarcze i promocje woj. Lubuskiego. Wino z „Winnicy Kinga” zostało nagrodzone pierwszym miejscem w Eliminacjach Regionalnych konkursu „Nasze kulinarne dziedzictwo” uzyskało miano produktu tradycyjnego nadanego przez Ministerstwo Rolnictwa. Winnica Kinga wyróżnia się na tle innych podobnych gospodarstw winiarskich położeniem i ofertą która obejmuje nie tylko enoturystykę ale również szkółkarstwo i winiarskie przetwórstwo. To spod ręki Pani Kingi wychodzą wyjątkowe konfitury winogronowe, octy winne, kiszone liście czy owoce w zalewach na bazie wina. Gospodarstwo poprzez położenie geograficzne poszerza swoje usługi o atrakcje dla aktywnych turystów jak: rejsy i spływy po Odrze, możliwość skorzystania z turystyki konnej, rowerowej czy Nordic Walking. Podczas wizyty w winnicy uczestnicy wyjazdu uczestniczyli w warsztatach kulinarnych i przygotowywali gołąbki w liściach winogronowych. Właściciele winnicy przekazali wiele bardzo cennych wskazówek dotyczących samej uprawy jak też promocji produktów w tym certyfikacji.

Dyskusje, rozmowy oraz wiele ważnych dla informacji przekazała uczestnikom również Pani Jolanta Pazdrowska właścicielka Gospodarstwa Borowiecka Łąka w Borowcu, gdzie głównym kierunkiem gospodarstwa jest produkcja świeżych serów kozich, które zdobyły popularność w woj. lubuskim i w innych częściach kraju. Poza produkcją serów gospodarstwo zajmuje się agroturystyką edukacyjną (jest członkiem sieci Zagród edukacyjnych). Uczestnicy wyjazdu mieli możliwość również na miejscu degustacji serów świeżych i długodojrzewających, które cieszą się największą popularnością wśród klientów. Dodatkowy atutem wyjazdu była wizyta w kolejnym gospodarstwie Qzko, które znajduje się w Gminie Siedlisko (Powiat Nowosolski). Gmina Siedlisko jest otoczona kompleksem przepięknych lasów, które graniczą z gospodarstwem. Lasy stanowią około 38 procent powierzchni terenu Powiatu Nowosolskiego, co dodatkowo uatrakcyjniają: bogate w runo leśne i zwierzyna łowna.

Gospodarstwo zajmuje się w głównej mierze produkcją mleka, serów, mydeł i kremów z naturalnego koziego mleka. Wszystkie produkty są wytwarzane w sposób ekologiczny bez używania środków chemicznych. W Serowarni Qzko sery wytwarzane są wyłącznie z mleka koziego( sery białe śmietankowe, z rodzynkami, również z żurawiną); specjalnością zaś wędzone sery pod nazwą Qźlaki wykonywane są na podobieństwo oscypka. Jest też przykładem działania na rzecz zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich.

Ważnym przykładem przedsiębiorczości opartej na lokalnych produktach jest rodzinna firma BROWAR EDI - działający od 1998 roku. Browar oferuje piwo niepasteryzowane, warzone tradycyjną metodą, bez dodatków konserwantów i utleniaczy. Poza sztandarowym Jasnym i Ciemnym, mamy w swojej ofercie również piwa smakowe, takie jak: Malinowe, Wiśniowe, Miodowe, Imbirowe, Migdałowe, Miętowe oraz Czekoladowe. Produkty są wpisane na listę produktów tradycyjnych, zdobyło szereg wyróżnień w tym w konkursie NASZE KULINARNE DZIEDZICTWO. Piwo sprzedawane jest wyłącznie na targach, jarmarkach i kiermaszach ze zdrową żywnością, oraz w siedzibie browaru w Nowej Wsi.

Wizyta na terenie województwa lubuskiego nie mogła się odbyć bez udziału w największym świecie wina w Polsce, które corocznie odbywa się w Zielonej Górze tj. WINOBRANIE. Degustacje potraw w zielonogórskich restauracjach skomponowanych do win z lubuskich winnic, festiwal otwartych winnic, jarmark winobraniowy na Starym Mieście w Zielonej Górze, konkursy i szereg imprez towarzyszących to tylko niektóre atrakcje corocznego święta. Dodatkową atrakcja dla uczestników było zwiedzanie Muzeum Wina i Tortur (Muzeum Ziemi Lubuskiej).

 Uczestnictwo w wizycie studyjnej wpłynęło bezpośrednio na podniesienie umiejętności praktycznych w zakresie stosowania systemu certyfikacji a efektem długofalowym może być zwiększenie ilości produktów tradycyjnych wpisanych na Listę Produktów Tradycyjnych lub objętych systemem certyfikacji produktów. Uczestnicy wyjazdu tj. producenci produktów tradycyjnych, przedstawiciele restauracji oraz firm cateringowych, przedstawiciele zagród edukacyjnych oraz miejsc kultury, przedstawiciele gospodarstw agroturystycznych, szkół rolniczych i branżowych, LGD oraz ośrodków doradztwa rolniczego mieli możliwość uczestniczenia w wymianie doświadczeń
i „przeniesienia” tzw. dobrych praktyk na teren województwa i regionu, w którym prowadzą swoją aktywność gospodarczą, społeczną i zawodową.  

W wizycie studyjnej wzięło udział 30 osób z czterech województw partnerskich tj. lubelskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego oraz podkarpackiego.

Wizyta studyjna została zorganizowana w ramach operacji „Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne” realizowana przez Lokalną Grupę Działania Ziemi Kraśnickiej wraz z partnerami projektu Cechem Rzemiosł Spożywczych w Lublinie, Stowarzyszeniem Kraina Lasów i Jezior Lokalną Grupę Działania w Siedlisku oraz Lokalną Grupę Działania Królewskie Ponidzie.

Pobierz prezentacje:

  • Barbara Kobiela - Produkty regionalne i lokalne w województwie lubuskim. Potencjał i możliwości rozwoju w oparciu o przykład win regionalnych pobierz
  • Elżbieta Wójcik  - Certyfikaty żywności w Polsce oraz UE - pobierz
  • Agnieszka Jarosińska  - Kontrola i certyfikacja - pobierz
  • Bożena Reniuszek - System Certyfikacji Jakości w rolnictwie ekologicznym - pobierz
  • Wioletta Wilkos - Zrównoważony rozwój regionu w oparciu o certyfikowane produkty tradycyjne - pobierz
  • Tomasz Solis - Produkt lokalny i tradycyjny szansą na rozwój przedsiębiorczości  - pobierz
  • Dorota Sawa  - Świętokrzyska Kuźnia Smaków – pobierz
  • Weronika Osip - Podkarpackie Smaki – pobierz
  • Elżbieta Wójcik - Znaczenie certyfikacji jakości produktów dla uczestników łańcucha żywności – pobierz

Więcej informacji o projekcie - zobacz


 

„Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020”

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009