Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Bioalternatywa 2010

10.11.2010

W dniach 16-19 września 2010 r. Związek Młodzieży Wiejskiej na zlecenie MRiRW zorganizował wyjazd szkoleniowo-studyjny, mający na celu wymianę doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie wykorzystania odnawialnych źródeł energii, zapoznania się z funkcjonowaniem łańcucha wytwarzania i dostaw biogazu rolniczego oraz wizytę w wytwórni biogazu w Republice Czeskiej, w ramach projektu pt. „Bioalternatywa 2010”.

Trasa wyjazdu prowadziła przez Polkowice i Kalsk do Tranowic w Czechach, gdzie znajduje się biogazownia z instalacją o mocy 0,75MW. Instalacja wykorzystuje zarówno dostępność gnojowicy z gospodarstwa jak również w szerokim zakresie wsad w postaci kiszonki kukurydzianej. Gospodarstwo posiada również ekologiczną kotłownię na zrębki a wyprodukowana nadwyżka energii cieplnej jest wykorzystywana na potrzeby gminy.

W projekcie uczestniczyła młodzież ucząca się w 4 szkołach rolniczych z terenu woj. śląskiego (Złoty Potok), świętokrzyskiego (Jędrzejów), mazowieckiego (Zwoleń i Golądkowo). Byli to uczniowie klas II i III szkół o profilu rolniczym, którzy są zainteresowani problematyką OZE. Oprócz uczniów w warsztatach uczestniczyli również ich nauczyciele oraz przedstawiciele samorządów lokalnych.

W trakcie paneli dyskusyjnych i wykładów uczestnicy mieli okazje zapoznać się z:

  • rodzajami OZE, podstawowe informacje: energia wód, energia geotermalna, energia słoneczna, energia wiatru, biomasa (drewno, słoma, odchody zwierząt), biogaz;
  • Odnawialnymi Źródłami Energii – znaczenie biomasy,
  • zagadnieniem bilansu biomasy pochodzenia rolniczego na potrzeby energetyki;
  • biokomponentami i biopaliwami;
  • kosztami inwestycji w OZE z uwzględnieniem biogazowni rolniczych i możliwości ich finansowania;
  • przepisami prawnymi regulującymi produkcję i wykorzystanie biogazu rolniczego, aspektami ekonomicznymi produkcji biogazu rolniczego;
  • budową biogazowi rolniczej i technologiami do produkcji biogazu rolniczego;
  • barierami w rozwoju ekoenergetyki w Polsce.

Ważnym elementem wyjazdu studyjnego był udział Forum Ekoenergetycznym w Polkowicach. Zorganizowanie wykładów podczas Forum w Polkowicach dało okazję młodzieży do zapoznania się z wieloma ciekawostkami i nowinkami w zakresie OZE, m.in. zobaczenia na własne oczy wielu rozwiązań technicznych przedstawianych przez wystawców – uczestników Forum a także dało możliwość udziału w dużej imprezie o znaczeniu ogólnopolskim.

W ramach zajęć podczas Forum zostały zorganizowane dla młodzieży konkursy o tematyce ekologicznej (plakat ekologiczny, moda ekologiczna, 10 przykazań ekologa). Zostały również zorganizowane wybory Miss Ekoenergetyki 2010.

 


Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa serwisu    |    copyright KSOW 2009