Województwo zachodniopomorskie Województwo pomorskie warminsko-mazurskie Województwo podlaskie Województwo lubuskie Województwo wielkopolskie kujawsko-pomorskie Województwo mazowieckie Województwo lodzkie Województwo lubelskie Województwo dolnośląskie Województwo opolskie Województwo świętokrzyskie Województwo śląskie Województwo małopolskie Województwo podkarpackie

Jednostka Centralna KSOW (strona archiwalna)

English 
baner

  Znajdź KSOW na:

      

Baza dobrych praktyk

Budowa centrum edukacji przyrodniczej wraz z odbudową zabytkowego folwarku w m. Mniszki

dziedzictwo kulturowe, rewitalizacja, ośrodek kultury/biblioteka/świetlica
Czas realizacji:
Koszt projektu:
Miejsce realizacji:
od: 2006-01-04 do: 2006-10-25
536 929.00 PLN
Kraj: Polska
Województwo: wielkopolskie
Program operacyjny/inicjatywa wspólnotowa:
Sektorowy Program Operacyjny - Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich 2004-2006
Działanie 2.3 - Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego
Beneficjent:
Gmina Międzychód
ul. Marszałka Piłsudskiego 2 64-400 Międzychód
WWW: www.mniszki.pl
Opis projektu:
Jako główny cel projektu wyznaczono: "Rozwój tożsamości społeczności wiejskiej i zachowanie dziedzictwa kulturowego".
Na cele dodatkowe wyznaczono:
1. Podniesienie standardu życia i pracy na wsi
2. Podniesienie atrakcyjności turystycznej
3. Wzrost atrakcyjności inwestycyjnej
4. Zaspokojenie potrzeb społecznych i kulturalnych
Zakładano, że wszystkie te cele będą możliwe do osiągnięcia poprzez powstanie i działalność w wyremontowanych obiektach ośrodka nazwanego: Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej.
Działania zrealizowane:

W ramach projektu zrealizowano następujące działania:

  1. Odbudowano zabytkowy folwark w miejscowości Mniszki z przeznaczeniem na Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej. Odbudowa polegała na remoncie zniszczonych i opuszczonych zabytkowych budynków gospodarskich znajdujących się na terenie zespołu dworsko-folwarcznego oraz na ich dostosowaniu do funkcji ekspozycyjnej, z przeznaczeniem na wystawy ginących zawodów, narzędzi i maszyn rolniczych i wystawę przyrodniczą.
  2. Rozebrano obiekty, które nie nadawały się do dalszego remontu i adaptacji, a jednocześnie były budynkami obcymi architektonicznie.
  3. Przebudowano i wyremontowano dawny popegeerowski budynek biurowy z przeznaczeniem na budynek administracyjny ze stałą ekspozycją przyrodniczą oraz świetlicą wiejską; zakupiono do tego budynku niezbędne wyposażenie (meble i gabloty).
  4. Odnowiono otaczający budynki pałacowe park i urządzono plac zabaw dla dzieci.
  5. Rozpoczęto promocję projektu poprzez druk materiałów reklamowych, założenie tablic informacyjnych i strony internetowej.

Dodatkowo udało się zdobyć (drogą darowizn i depozytów) ok. tysiaca najróżniejszych eksponatów i wyposażyć stanowiska: szewskie, pszczelarskie, praczki, mleczarskie a także urządzić ekspozycję sprzętów gospodarstwa domowego w dawnej kuchni. Opracowano też i wcielono w życie koncepcję działalności Centrum Edukacji Regionalnej i Przyrodniczej - zawierającą program działań edukacyjnych, promujących turystykę, a także służących pobudzeniu społeczności wiejskiej i włączeniu jej w prace Centrum.

Na uwagę zasługuje funkcjonalność i wykorzystanie Centrum podczas organizacji różnego rodzaju imprez plenerowych i warsztatów edukacyjnych. Inwestycja promuje zgodny z naturą tryb życia, wpływa na rozwój społeczny, propagując wartościowe modele spędzania czasu wolnego. Z obiektów Centrum regularnie korzystają uczniowie szkół z całej Wielkopolski, mieszkańcy okolicznych gmin, stowarzyszenia i organizacje pozarządowe, a nawet turyści zagraniczni.

Lokalna społeczność w pełni identyfikuje się z tym miejscem, ponieważ nie tylko znalazła zatrudnienie, ale zupełnie zmieniła się jej mentalność – przewartościowała podejście do własności i nauczyła się szacunku do pracy. Projekt o początkowo lokalnym charakterze okazał się przedsięwzięciem, które przerosło najśmielsze oczekiwania pomysłodawców. Realizacja projektu wpłynęła na wzrost zatrudnienia w okolicznych miejscowościach – powstały nowe punkty handlowe w okolicy, Centrum inspiruje mieszkańców do prowadzenia własnej działalności rzemieślniczej i usługowej, prowadzone są w nim warsztaty i szkolenia dla osób, które mają zamiar podjąć tego typu działalność.

Projekt realizuje też założenia w obszarze ochrony tradycji i dziedzictwa narodowego, powoduje integrację grup społecznych, szczególnie osób bezrobotnych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, o niskim statusie materialnym. Inwestycja przyczyniła się do poprawy warunków życia mieszkańców okolicznych miejscowości, zwiększyła dostępność mieszkańców obszarów wiejskich do dóbr kultury oraz terenów rekreacyjno-turystycznych. W ramach kompleksu folwarku w Mniszkach, w Centrum Edukacji Przyrodniczej przeprowadza się szereg działań edukacyjnych poświęconych ochronie i kształtowaniu środowiska. Dzięki partnerstwu z Zakładem Utylizacji Odpadów prowadzone są akcje edukacyjno-szkoleniowe dla mieszkańców gminy, powstały ekspozycje w Ośrodku Edukacji Ekologicznej, poprawiła się gospodarka odpadami na tym terenie (segregacja i zbieranie odpadów), porządkowana jest gospodarka ściekami. Działalność edukacyjna przyczynia się do ochrony zagrożonych gatunków i siedlisk przyrodniczych.

Projekt zdobył I miejsce w konkursie "Przyjazna Wieś 2009" na najlepszy projekt w zakresie infrastruktury zrealizowany na terenach wiejskich przy wsparciu środków unijnych.

Drukuj | Wróć

Portale regionalne
mapa
 
logo Unia Europejska
Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich:
Europa inwestująca w obszary wiejskie
logo PROW
logo FAPA    logo CDR
Mapa strony    |    copyright KSOW 2009